BeSweet “nonprofit” prémium csokoládé társadalmi felelősségvállalással, – „Egy falat jóakarat”.

Július 7-én átadták a szekszárdi Kék Madár Alapítvány kézműves csokoládéüzemét. Magyarországon ez az első olyan, csokoládét gyártó üzem, amely fogyatékkal élő munkavállalókat foglalkoztat.

De nézzük, hogyan is válik a segítő szándék, működő hosszútávú modellé, amely több üzleti területre is bemerészkedve,sikert sikerre halmoz!

1. Kékmadár Alapítvány

A Kékmadár Alapítvány fogyatékos, megváltozott munkaképességű, alacsony iskolai végzettségű, elavult szakképesítéssel rendelkező, valamint a gyermeknevelés miatt tartósan inaktív személyek elhelyezkedését, munkahelyük megőrzését segíti. Szekszárdon és Budapesten fogyatékos, megváltozott munkaképességű emberekkel működtetnek Ízlelő Éttermeket és számukra biztosítanak munkát, megélhetési lehetőséget.

Ízlelő Étterem teraszücsörgőkkel

2 Rövid történet

  • Első Stáció: Szekszárdi Ízlelő Étterem

2007-ben hat megváltozott munkaképességű kollégával és egy 24 férőhelyes vendégtérrel nyílt meg az Ízlelő, és az optimista forgatókönyvet is túlszárnyalva már tíz hónap múlva nyereséges lett. A vezetőket leszámítva minden munkatárs megváltozott munkaképességű, az ételeket pedig helyi alapanyagokból készítik. Látássérülteken kívül mindenféle, fogyatékkal élők dolgoznak náluk: értelmileg akadályozottak, mozgás- és hallássérültek, különböző betegségek miatt egészségkárosodott emberek, autizmussal, aspergerrel élők.

„A vendéglátás azért zseniális, mert 130-as IQ-jú és értelmileg akadályozott, mozgáskorlátozott, vagy éppen nagy fizikai erővel rendelkező kollégának is tudnak személyre szabott munkát biztosítani.”

Az alapítvány mentorokkal is segíti a dolgozókat, és ez a támogatás nem csak a munkára és a munkaidőre terjed ki: ha ruhát kell venni, abban, ha gyereket kell fürdetni, abban, ha egyéni pénzügyi tervet kell készíteni, akkor abban. A munkavállalók pedig nagyon lojálisak, szinte nincs fluktuáció.

  • Második Stáció: Szekszárdi Ízlelő Étterem Bővítése

Az Ízlelő 2014-ben 80 fősre bővítette és teljesen megújította éttermét, jelenleg már 18 munkavállalójuk van, naponta átlagosan 240–250 adag ételt adnak el.

  • Harmadik Stáció: Budai Hegyvidék Ízlelő Étterem

Ugyanezzel a modellel nyitották második éttermüket Budán. Egy év alatt a környék kedvencévé lett, ami nem csoda, hiszen 11 és 15 óra között ebédmenü, saláták, szendvicsek, szekszárdi borok, kézműves sörök, szörpök, limonádék, és a sziesztásoknak egy napernyővel fedett terasz, amely az Apor Vilmos térre néz.

  • Negyedik Stáció: Csokoládé

A Kék Madár Alapítvány ügyvezetője, Mészáros Andrea, azonban nem maradt az éttermeknél: „Erős küldetéstudatunk van, azért akarunk fogyatékosoknak és megváltozott munkaképességűeknek munkát adni, mert ők hatszor-nyolcszor nagyobb valószínűséggel munkanélküliek, mint az ép emberek”.

Mészáros Andrea a Kékmadár Alapítvány ügyvezetője a Szekszárdi Ízlelő Étteremben

Az étterem mellett már korábban is elkezdtek lekvárokat, szörpöket és aszalványokat készíteni, aztán 2014-ben négy fogyatékos munkavállalóval elindítottak egy kis, 16 négyzetméteres csokoládémanufaktúrát, amit azóta kinőttek, ezért költöztek most az új, nagyobb épületbe. A380 négyzetméteren megépült üzemben 28, megváltozott munkaképességű, illetve más hátránnyal küzdő ember dolgozik, a létesítményben napi 700 tábla, prémium minőségű csokoládét állítanak majd elő. Az akadálymentes látogatóközpont vendégei üvegfalon keresztül láthatják a munkafolyamatokat, a manufaktúrához játszósarkot és játszóteret is építettek.

BeSweet dolgozók a új csomagolású “városcsokikkal”


BeSweet dolgozók átveszik az üzemet

3. Csokimanufaktúra, Látványüzem, Mintabolt

A csokoládék alapanyagát az etikus kereskedelem jegyében szerzik be, és Szekszárdon termelt gyümölcsöket használnak fel. Sokféle felső-közép árkategóriájú csokoládét készítenek, néhány íz a kínálatból: citromos-meggyes-fehércsokis, epres-bazsalikomos-fehércsokis, tonkababos-tejcsokis, habanero csilis és étcsokis, mogyorós-narancsos-étcsokis.

A csokimanufaktúra és a hozzá kapcsolódó rendezvényhelyszín létrehozásához szükséges pénzt nagyrészt uniós forrásból fedezték, de saját tőke is kellett hozzá. A beruházással összesen 28 munkahelyet hoznak majd létre, ebből 22 megváltozott munkaképességű, hat pedig tartósan munkanélküli alkalmazott. Tizenketten már letették az édesipari termékgyártó vizsgát, a csomagolást pedig fiatal dizájnerek tervezték.

BeSweet két almárkája a BeOriginal és a BeLocal (városcsokik) új csomagolásban

Az üzemet részben a domboldalba vájták, hogy kisebb energiafelhasználással lehessen beállítani az ideális hőmérsékletet. Az épület belső (Art-Wood)  – és külső (Goodwill Communication) design elemei szintén fiatal designerek keze nyomát dicséri.

Csokiüzem, bemutatóbolt portal

4. Jövőkép

Szekszárd a borról híres, a turisták elsősorban ezért jönnek a városba. A csokiüzem és látogatóközpont arra hivatott, hogy új alternatívát nyújtsanak az idelátogatóknak és bor mellett a csokoládé is hívó szó lesz a turisták számára. Sőt, a bor és csokoládé nagyszerű együttest alkot mind program mind íz formájában. Nagyszerű, példamutató vállalkozás, amely olyan embereket tesz a társadalom hasznos tagjává, akik nemtörődömség mellett, valószínűleg a kirekesztettségben lennének a társadalom perifériáján. De itt van nekünk “Egy falat Jóakarat”!
Most már csak egy dolog van hátra, hogy Szekszárdra látogassunk megcsodálni a Kékmadár BeSweet csokiüzemét, és kóstoljuk meg a csokimester által megálmodott csokivariációkat. Reméljük hamarosan nem csak Szekszárdon, hanem országszerte elérhetőek lesznek a termékek, sőt határon túl is lesznek rajongói.

Terfézia együtt örül a szekszárdi kollégákkal és reméli, hogy egyszer még akár szarvasgombás csokijuk is lesz!

Forbes Forrás1, , Index Forrás2, , Teol Forrás3,