13. alkalommal rendezték meg a szarvasgomba termesztés napját. Ezen a szarvasgomba ünnepen rendszerint összegyűlnek a gyűjtők, termőhely tulajdonos, gazdák, erdészetek, tudományos szakemberek, gasztronómiai és élelmiszeripari felhasználók. Idén a fesztiválnak Jászszentandrás adott otthont, a jászsági fekete nyári szarvasgomba fővárosa. Az Magyar Szarvasgomba Szövetség és a Szent László Szarvasgomba Lovagrend által szervezett esemény rangját jelezi, hogy a fővédnökséget Nagy István agrárminiszter úr látta el és személyesen ő nyitotta meg a rendezvényt.

A miniszteri megnyitót

Kolláth Balint jászszentandrási házigazda polgármester

kedves szavai követték, valamint

dr Bratek Zoltán az ELTE TTK nemzetközi hírű miikológiai szaktekintélye, a Első Magyar Szarvasgomba Szövetség elnöke és a Szent  László Szarvasgomba Lovagrend nagymestere

tartott bevezető beszédet. A bevezetőket Kecskés Sándor operaénekes produkciója tette emlékezetessé.

“A szarvasgomba magában foglalja mindazt, amit a magas jövedelmet termelő, fenntartható gazdálkodás alatt értünk. Magyarország rendkívül kedvező életfeltételeket biztosít az utánozhatatlan ízvilágú triflák szaporodásához, termesztéséhez. A szarvasgomba-termőtájak egyedülálló élelmiszer-termékei magas áron értékesíthetők itthon és külföldön egyaránt.”

– mondta a miniszter, aki a szarvasgombát, régies nevén a triflát, “a vidék aranyának” nevezte.

Nagy István elmondta, hogy rendkívül fontosnak tartja a Magyar Szarvasgombász Szövetség munkáját. Kiemelkedő tevékenységükért 2018-ban “Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért” miniszteri elismerő oklevélben részesültek. Értékmentő munkájuknak köszönhetően 2016-ban a jászsági nyári szarvasgomba termékleírásukkal pályázati úton elnyerték a minisztériumtól a HÍR, azaz a Hagyományok-Ízek-Régiók védjegy használati jogát.

Benyújtották a jászsági nyári szarvasgomba földrajzi árujelzőjeként történő uniós oltalma iránti kérelmüket. Ennek elbírálása jelenleg már uniós kifogásolási szakaszban van, és jó eséllyel ősszel bejegyezhetik az Európai Unióban oltalom alatt álló földrajzi jelzésként.

Nagy István kitért arra, hogy Európában egyedül Magyarországon található meg jelentős mennyiségben az egyetlen édes ízű szarvasgomba, a fehér színű, márványos belsejű homoki szarvasgomba, a Terfézia. Magyarország rendkívül kedvező életfeltételeket biztosít az utánozhatatlan ízvilágú triflák szaporodásához, termesztéséhez. A szarvasgomba-termőtájak egyedülálló élelmiszer-termékei magas áron értékesíthetők itthon és külföldön egyaránt. A Magyar Szarvasgombász Szövetség tavaly a homoki édes terfézia szarvasgomba pályázatával újabb, Magyarországon termesztett, különleges szarvasgomba termékkel nyerte el a HÍR védjegyet.

HíR-esek 2020

A HÍR pályázati rendszerben eddig összesen 184 hagyományos és tájjellegű termék szerzett védjegyet. Ez a pályázat az eredetvédelmi kérelmek benyújtásának előiskolája is egyben, ezért biztatják a szarvasgomba-termesztő szakmát – a jászsági nyári szarvasgomba sikerén felbuzdulva – a terfézia szarvasgomba uniós eredetvédelmi kérelmének a benyújtására is. Egyben azt kívánta, hogy a szarvasgomba öregbítse a magyar gasztronómiai kultúra jó hírét, lendítse fel a hazai vendéglátást.

A megnyitó beszédek után szakmai előadások, kiegészítő programok, következtek. Az előadások sorában szó volt többek között a szarvasgombacélú erdőkezelésről, a trifla hasznosításában szerzett tapasztalatokról, termesztési újdonságokról és kísérletekről is.

Program:

  • Földrajzi árujelzők és a HÍR program eredményeiről – Hazai szarvasgombáink útja az európai elismertség felé. Előadó: Pallóné Dr. Kisérdi Imola (AM kormány-főtanácsos, HÍR BB elnöke)
  • A NEFAG Zrt. tapasztalatai a szarvasgomba hasznosításban és szarvasgomba-célú erdőkezelés terén. Előadó: Bagi István
  • Szarvasgombászat mestertriflász szemmel – díjazottak bemutatkozó előadásai és az érdemérmek ünnepélyes átadása
  • Változások a mikorrhizált csemeték minősítési eljárásában, a Nébih erdészeti szaporítóanyag felügyeleti rendszerében. Előadó: Pápai Antal – Némethné Kisgyörgy Boglárka, NÉBIH MGEI ESZFO
  • Egy kettőshasznú kísérleti gyümölcsös: pekándió és kései szarvasgomba Előadó: Gyulavári Pál – Akale Assamere – Brandt Sára – Bratek Zoltán
  • Beszámoló a francia szarvasgomba sikeres hazai termesztéséről, Előadó: Bratek Zoltán – Stuchlik László
  • Szarvasgomba Termesztés Napi Főző- Sütő verseny eredményhirdetése
  • Első Magyar Szarvasgombász Emléktár meglátogatása – tárlatvezető: Till Ervin Iván Múzeumigazgató
  • Szentmisével összekötött ünnepélyes lovagavatás – Jászszentandrás Katolikus Templom

A szarvasgomba termesztés napja a szakma ünnepe is egyben, ahol díjazzák és elismerik a szarvasgombászatért végzett társadalmi és szakmai munkát, erőfeszítéseket.

Szemere László emlékérem:

A magyar és európai szarvasgombászat atyjáról elnevezett Szemere László szarvasgomba termesztésért járó emlékérmet, Stuchlik László kapta. Hivatalos indoklás alapján az Magyarországon első sikeres, termőre fordult melanosporum (francia fekete perigord szarvasgomba) ültetvény létrehozásáért adományozták az idén. Azonban mégsem! Az emlékérem ez esetben nemcsak az első magyar perigord ültetvényért járt, hanem szinte életműdíj is egyben. A díjjal elismerték Stuchlik László elévülhetetlen érdemeit a jászszentandrási szarvasgomba kultúra és hagyományok és múzeum megteremtésében. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ő hozta a faluba a Rendőr Világszövetséget. Így ő az, aki a község nemzetközi jelentőségű kulturális közösségének is az alapítója.

Jászszentandrási IPA Arthur Troop Park (International Police Association)

A díjat felesége, társa Stuchlik Lászlóné Katalin vehette át.

Mestertriflász elismerést kaptak:

Farkas Szilvia mestertriflász labradorjaival

Banka Ferenc Díj:
Jászszentandrási szarvasgombafővárosért és a szarvasgombászatért adható elismerést Till Ervin Iván szarvasgomba múzeum igazgató és felesége Till Emőke kapták állhatatos munkájukért.

Termesztés napi nyíltűzi főzőverseny:
A tanácskozással párhuzamosan a termál kemping területén családias hangulatú főző¬verseny zajlott, melyet néhai Kopasz Árpád, ny.r. dandártábornok, a Szent László Szarvas¬gomba Lovagrend lovagja emlékére rendeztek meg. A főzőverseny főszervezője

Aranyi János (kép jobb oldalán) a Máltai, a Szent László Szarvasgomba, a Szabadtűzi Lovagrendek lovagja,

valamint főzőverseny főtámogatója

Dr. Lukács Gusztáv az IPA MSZ Jászszentandrási Egyesület elnöke, a Szent László Szarvasgomba Lovagrend lovagja

voltak.

A finomságok között akadt például lecsós kacsamell, slambuc és őzpörkölt is. Megjegyzendő, hogy a II. helyezést a szarvasgomba múzeum és Terfézia csapata, azaz a Till Emőke családja és László Sándor hozta el „bográcsos kecskére káposztát” alkotásukkal.

Szent László Lovagrend új tagjainak avatása:

A nap eseményei az új szarvasgomba lovagok avatásával zárultak. A Jászszentandrási katolikus templom Aba-Novák Vilmos modernista egyedülálló freskóival különleges spirituális és mitikus környezetet teremt a szentmisével egybekötött avatási szertartáshoz.

A misét István atya, az Újpest-Kertvárosi Szent István plébánia plébánosa celebrálta, a felolvasást, verseket, műveket pedig

Kecskés Sándor az operaház magánénekese adta elő: Aquinói Szent Tamás imája- Fogadd el Uram, Varga László megzenésítésével, Sík Sándor szövegével, és Ave Mária, Mathilde Marchesi műve

Szent László Szarvasgombalovagrend új lovagjai:

  • Till Emőke, Jászszentandrás szarvasgombafőváros, szarvasgomba múzeum
  • Tímár Ferenc nemzeti, katonai erények, hagyományok értékek védelme
  • Akale Assamere, ELTE TTK doktori iskola mikológiai és biológiai kutatások szarvasgombák területén
  • László Sándor Terfézia szarvasgomba népszerűsítése, gasztrotermékek.